Děj filmu

30. listopadu 2006 v 18:50 | Emo_Kid_Quasha |  Zahadné...

Záhada Blair Witch

DĚJ FILMU
Film se odehrává v roce 1994, kdy se mladí studenti Heather Donahua, Joshua Lenart a Michael Williams rozhodli spolu vytvořit projekt o legendě - o čarodejnici v Blair Witch. Rozhodli se jej uskutečnit formou dokumentárního filmu, vyzbrojeni dvěma kamerami a zásoby jídla na dva dny, vyšli tito studenti vstříc nehostinnému Černému lesu. Natáčet budou téměř nonstop.
Předtím ale navštíví místní obyvatele s otázkou: "Co víte o záhadě Blair Witch?". Zdá se ale, že místní toho vědí dost, ale nechtějí nic říct. Krom Mary Brown. Tato labilní žena tvrdí, že o Marylandské čarodějnici ví a že ji viděla u Tappy Creek, kde se jí zjevila jako poločlověk - polozvíře - velká černá chlupatá obluda.
Místa hrobůMísta hrobů První noc proběhne v poklidu, další den naleznou studenti v lese 7 hromádek z kamení (všimněte si 7 hromádek a 7 mrtvých dětí = 7 symbolických hrobů). Od té doby nemají chvilku klidu.
Následující noc slyší kolem sebe kroky - jakoby jich bylo tisíce. Odváží se vylézt ven a uvidí na všech stromech uvázané něco jako štětky ze slámy. Divné zvuky přestaly a v domnění, že jsou to místní, se vrátili zpátky do stanu.
Další den je čas návratu zpět. Ráno nacházejí před stanem tři hromádky kamení - předurčující jejich osud (opět temná symbolika). Studenti zjišťují, že se ztratili. Mapa se ukázala jako špatný průvodce touto noční můrou. Nervozita se stupňuje. Najdou cestu zpět k autu? Nastal čas utáboření a naši studenti našli nejvhodnější místo. NĚKDE v Černém lese. Ve tři hodiny ráno je probudily již známé zvuky z předešlé noci, ale mnohem silnější. Po chvíli se začíná ze tmy ozývat dětský nářek. Heather to nevydrží a vyběhne ze stanu ... následně i oba zbývající studenti. Zoufalé sténaní přicházelo z každé strany. Zbytek noci přečkají daleko od stanu.
Další den ráno se vypraví zpět ke stanu. Stan je rozházený. Venku jsou Joshuovy věci......potřísněné modrým slizem. Joshua začíná tušit svůj chmurný osud. Dochází voda a zásoby jídla. Narůstající obavy se zdají být oprávněné. Záhadně se ztrácí mapa. Posléze se ukáže že Mike ji úmyslně zničil. Jediná naděje je jít dál. Po cestě naráží na strom ověšený panenkami Woodoo. K večeru zjišťují, že chodí v začarovaném kruhu. Dostávají panickou hrůzu. Stmívá se. Nezbývá než se utábořit. Únavou všichni hned usnou. Noc je podivuhodně klidná, probudí se až ráno.
Zděšeně zjišťují, že jeden z nich chybí - JOSHUA!!! Před stanem leží otýpka dřeva. Heather jej potají rozbalí - uvnitř je krvavý cár Joshuovy košile, zpanikaří, ale Mikeovi nic neřekne. Oba se jej snaží najít - bohužel bezúspěšně. Na tomto místě zůstat nemohou. Vydávají se opět na cestu s nadějí, že se Joshua objeví. Další beznadějný den. Rozbíjí tábor. Dnes už jen sami dva. Nemohou spát. Co se bude dít dál? Hluboké ticho protne Joshuův výkřik. Vybíhají ze stanu. Běží po hlase. V tom se před nimi objeví opuštěný polozbořený dům. Joshuovo sténání vychází z domu. Vcházejí dovnitř. Stále natačí na kamery. Vybíhají po schodech do horních pater. Na zdech jsou krvavé otisky rukou malých dětí. V tom se Joshuovy výkřiky začnou ozývat ze sklepa, jakoby si s nimi něco hrálo. Mike a Heather rychle spěchají na pomoc Joshuovi. Mike vběhne bezhlavě do sklepa. Heather se opozdí. Mike dostane ránu kamenem. Mikeovo tělo padá bezvládně na zem. V tom Joshuův křik ustane. Heather se ale nezastaví a vbíhá do sklepa. Uvidí Mikea stojícího čelem do rohu. Jakoby naznačoval její osud. Další rána kamenem. Heather padá na zem. Kamera ale natáčí dál ... .
Poté byly v základech domu nalezeny zakopané baťohy s nahrávkami. Nikdy nebyly nalezeny těla a případ byl uzavřen jako nevyřešený. Rodiče potom nahrávky prodali společnosti Haxan Films. Ti poté jen z těchto nahrávek vyrobili snímek s názvem Blair Witch Project.
PRAVDIVÝ PŘÍBĚH
Kde je pravda? Pravda je krutá. Vše bylo velmi chytře vymyšleno, nahrávky, případ ztracených studentů, masový vrah i kletba staré čarodějnice. Vše byl pouze chytrý marketingový tah producentů. Autoři byli obdivovateli Lovecrafta a snažili se natočit něco podobného. Film byl natáčen bez scénáře a z nedostatků učinili přednosti. Ovšem geniální byl způsob jak dosáhli autentické krystalické hrůzy a děsu. Poslali tři hlavní aktéry do lesů, každý den jim sdělili novou pozici, kam měli dojít a tam jim zanechali i jídlo. V noci je strašili házením kamínků na stan a pouštěním hrůzostrašných zvuků. Veškerý děs a hrůza všech herců byla skutečná, báli se a nevěděli, co je obklopuje. Když v poslední den našla Heather před stanem záhadný svazek klacíků s krví, byla opravdu vyděšená. Byla na pokraji zhroucení a bála se, že se jim opravdu něco přihodí. O tom, že herci narazí na opuštěný dům, herci nevěděli. Závěrečná scéna byla naprosto skutečná. Zoufalý křik Heather i pád kamery byl autentický. Ovšem v tu chvíli již bylo režisérům jasné, že dál jít nemohou. Natáčení skončilo.
Takže ve finále je jedinou záhadou tohoto filmu to, proč se v originále The Blair Witch Project překládal do distribuce po českým názvem Záhada Balir Witch.
Náklady byly pouhých 22 000 dolarů. Ovšem dojem reality i s dezinformační kampaní byl jedinečný, lidé chtějí věřit v záhady. Potřebují je.
Poznámka: Byl natačen i druhý díl s názvem Blair Witch 2: Book of Shadows (Blair Witch: Kniha stínů), který ovšem je standardním filmem s obrovskými náklady a který již tolik nezaujmul. Médii proběhla i zpráva o chystaném třetím dílu, ale protože tato zpráva nebyla potvrzena, předpokládám, že po neúspěchu druhého dílu bylo od záměru upuštěno.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama